Kā strādāt ar trimmeri?
- NOPLAUT.LV
- 11. janv.
- Lasīts 3 min
Updated: 16. janv.
Zāles trimmeris ir daudzpusīga iekārta, kas var kļūt par lielisku palīgu. Trimmeri var būt dažādu formu un izmēru, tomēr to darbības princips ir vienāds.

Darbs ar trimmeri nav viegls, tādēļ ir vērts ņemt vērā dažus padomus kā strādāt ergonomiskāk, efektīvāk un galvenais - drošāk.
Veiciet atbilstošus drošības pasākumus.
Vienmēr lietojiet aizsargapģērbu un individuālos aizsardzības līdzekļus - ķiveri, sejas un acu, dzirdes aizsardzības līdzekļus.
Strādāt ar trimmeri ir vieglāk, ja ir pareizi noregulēta uzkabe.
Ir svarīgi pareizi nostiprināt uzkabi. Atkarībā no trimmera veida un svara ir arī dažādas uzkabes uz kurām pieāķēt trimeri. Uzliekot uzkabi, ir jāpievelk siksnas tā, lai uzkabes āķis atrastos pie labā gurna. Par pareizu siksnu uzlikšanu var pārliecinoties, ar roku uzspiežot āķim - ja spiediena spēks tiek novirzīts uz abiem pleciem, var uzskatīt, ka uzkabe ir uzlikta pareizi. Vajadzības gadījumā pieregulējiet, lai šis spiediens būtu aptuveni vienāds uz abiem pleciem.
Uzāķējot trimmeri uz uzkabes, pareiza tā pozīcija ir tad, ja atlaižot rokas no trimmera, ļaujot tam brīvi karāties āķī, trimmera galva atrodas nedaudz virs pļaujamā zāliena. Ja tā nav, jānoregulē trimmera stiprinājuma pozīcija kamēr tiek panākts vajadzīgais stāvoklis.
Degvielas sagatavošana trimmerim
Trimmerim var lietot 95. markas benzīnu, taču ieteicams lietot 98. markas benzīnu. Divtaktu trimmeriem nepieciešams sagatavot 1:50 eļļas - benzīna maisījumu, kur 1 daļa eļļas samaisīta ar 50 daļām benzīna. Šī attiecība var būt savādāka, ja trimmera ražotājs to ir norādījis.
Maisījums 1:50 nozīmē 20g eļļas uz 1L benzīna.
Lietojiet tikai speciālās, sintētiskās eļļas, kas paredzētas trimmeru motoriem. Augstas kvalitātes trimmeriem nav vajadzības palielināt eļļas proporciju - tas novedīs pie pārliekas dūmainības un netīrumiem izplūdes sistēmā.
Vienmēr centieties sagatavot maisījumu tikai tik daudz, cik izlietosiet konkrētajam darbam, uzglabāt maisījumu ieteicams ne ilgāk kā 2 nedēļas. Izņēmums, ja maisījumam tiek pievienots degvielas stabilizators, kas ievērojami palielina degvielas uzglabāšanas laiku.
Pļaujot paturiet prātā trimmera galvas griešanās virzienu.
Virziens, kādā griežas trimmera galva, būtiski ietekmē trimmera izmantošanu. Parasti trimmera aukla griežas pretēji pulksteņrādītāja virzienam (dažiem akumulatoru trimmeriem šo virzienu var mainīt uz abām pusēm). Tas nozīmē, ka pļaujot zāle tiek izmesta pa kreisi. Strādājot pret dažādām virmām - siena, žogs, apstādījumi u.tml., pastāv iespēja, ka trimmeris met zāli nevajadzīgajā virzienā, piegružojot tur kur tas nav vajadzīgs. Tā vietā turiet trimmera labo pusi tuvāk vietai, kuru tīrāt, lai izvairītos no nevajadzīgas piegružošanas. Tādās vietās vienmēr virzieties no kreisās uz labo pusi. (Ja vien, protams, tas ir iespējams).
Darba tehnika zāles pļaušanai ar trimmeri.
Izmantojot pareizo tehniku, jūs varat sasniegt pārsteidzošus rezultātus ar savu zāles trimmeri. Pat ja zāles trimmeri lietojat pirmo reizi, zāles pļaušanas pamatpaņēmiens ir vienkāršs un ātri apgūstams: vienkārši pagrieziet trimmeri puslokā no labās puses uz kreiso, vienlaikus lēnām virzoties uz priekšu. Viena no šīs metodes priekšrocībām ir tā, ka zāle krīt uz nopļautās vietas. Turiet auklas galvu nedaudz virs zemes līmeņa. Pļaušanu veic auklas gals. Ļaujiet auklai pļaut savā ātrumā. Nespiediet auklu pļaujamajā zālē.
Ja jums ir ļoti augsta zāle vai nezāles, ar kurām jācīnās, izmantojiet divpakāpju pieeju. Vispirms pagrieziet zāles trimmeri no kreisās uz labo pusi augstākā līmenī, lai nopļautu zāles augšdaļu, nedaudz virs vidus, pēc tam pļaujiet atpakaļ pretējā virzienā tuvu zemei.
Labākais veids, kā pļaut lielās platības, ir sadalīt laukumu mazākās daļās (kvadrātos) un pļaujiet pa vienai daļai kamēr viss ir nopļauts. Šādi pļaut ir psiholoģiski vieglāk, jo visu laiku redz padarītā darba rezultātu.
Ja jums ir jāizmanto trimmeris zāles pļaušanai nogāzēs, pļaujiet pa joslām. Galvenais šeit ir nestrādāt no kalna augšas uz leju - tas ir mazāk drošs, kā arī var dot nekārtīgus rezultātus. Tā vietā strādājiet ar savu zāles trimmeri, perpendikulāri nogāzes slīpumam tā, lai zāle krīt pa nogāzi uz leju.
Augu savainošanu var novērst, samazinot auklas garumu līdz 10-12 cm un samazinot dzinēja ātrumu.
Strādāt ar trimmeri? Pilnu gāzi!
Strādājot ar trimeri smagos apstākļos, vienmēr turiet nospiestu gāzes sviru.
Pretēji maldīgajam uzskatam, ka nepieciešams strādāt ar 'spaidīšanas' metodi, trimmeru motori ir paredzēti strādāt ar pilnu jaudu.
Ieguvums, strādājot ar pilniem apgriezieniem:
Mazāks sajūga nodilums
Mazāk problēmas ar izplūdes aizsērēšanu un jaudas zudumu
Mazākas vibrācijas uz rokturiem
Efektīvāks darbs
Protams, appļaujot ap dobēm un citās vietās kur nepieciešama lielāka kontrole, pilna gāze nav vajadzīga.
