Trimmera auklas izvēle. Daži padomi.
- NOPLAUT.LV
- 11. janv.
- Lasīts 3 min
Updated: 17. janv.

Atkarībā no jaudas un ražotāja dotajām specifikācijām, izvēlas trimmera auklas maksimālo diametru. Jo jaudīgāks trimmeris, jo resnāku auklu var lietot.
Lielāks diametrs nozīmē lielāku pļaušanas jaudu un parasti lielāku izturību, pļaujot biezu vai blīvu zāli. Tomēr paturiet prātā, ka biezāka aukla nozīmē lielāku gaisa pretestību, kas palielina slodzi uz trimmera motoru. Šāda aukla nebūs labākā izvēle smalkiem piemājas zāliena kopšanas darbiem.
Tievāka trimmera aukla nav tik izturīga, bet tai ir savas priekšrocības. Tā ir elastīgāka, tāpēc jūs varat viegli iekļūt šauros stūros un malās. Tai ir mazāka gaisa pretestība, kas no zīmē, ka tā nenoslogos jūsu trimmera motoru tik ļoti. Griezums ar plānāku auklu ir gludāks. Šāda aukla ir labākā izvēle piemājas zāliena kopšanai.
Trimmera auklu diametri pieejami plašā diapazonā, sākot no 1.2mm līdz 4,5mm. Kā arī ir speciālas auklas līdz pat 7mm biezumam, kas paredzētas īpašām trimmeru galvām.

Nelietojiet lielāka diametra auklu kā norādīts trimmera specifikācijā - tas papildus noslogo motoru un bojā trimmeri.

Trimmera auklas izvēle - kādas formas auklu ņemt?
Tirgū pieejamas tik daudz dažādas trimmera auklas, ka pat profesionālis var nonākt grūtas izvēles priekšā - kuru auklu tad labāk izvēlēties.

Auklu formas un veidi pārsniedz vairākus desmitus, katram ražotājam ir kāda īpaša forma ko tas izceļ un pasniedz kā īpašu, unikālu un vislabāko.
Šeit jāatceras pamatprincips - jo aukla ir 'revolucionārāka' - jo tās cena ir proporcionāli lielāka. Uzticamu ražotāju - Oregon, Stihl, Husqvarna u.c. auklas patiešām ir labas un inovācijas padara darbu efektīvāku. Auklu materiāls tiek pilnveidots, dārgākās auklas veido no kompozītmateriāliem u.t.t.

Ja nevēlaties pārmaksāt, izvēlieties apaļas formas trimmera auklu. Ja jāpļauj bieza, gara zāle un jūsu trimmerim ir atbilstoša jauda - ņemiet kvadrāta formas auklu - tai ir vislielākais šķērsgriezuma laukums.
Kā trimmera auklu padarīt izturīgāku? Padoms!

Trimmera auklas izgatavo no poliamīda jeb neilona. Nopērkot auklu, mēs nezinām cik ilgi tā ir nostāvējusi noliktavā un veikala plauktā. Neilonam piemīt tāda īpašība, ka ar laiku tas izkalst un trimmera aukla paliek trausla. Tas nozīmē, ka pļaujot ar šādu auklu palielinās tās patēriņš. To varbūt neizjūt, ja trimmeris tiek lietots reti piemājas vajadzībām, bet lietojot trimmeri ikdienā tas jūtami palielina izdevumus par auklu (piemēram, 3mm aukla maksā sākot no 0,2 Eur/m līdz pat 0,5 Eur/m).
Lai padarītu auklu izturīgāku un elastīgāku, to rekomendē iemērkt ūdenī vismaz 24h pirms darbu veikšanas.
Jo resnāka ir aukla, jo ilgāks laiks vajadzīgs tās rehidratācijai.
Pļaujiet tā, lai zāle tiktu pļauta ar auklas galu, necentieties pļaut pretēji auklas griešanās virzienam . Tas samazinās auklas lūšanu.
Vai auklas vietā drīkst izmantot tērauda trosi, ķēdes u.c. pašdarinātus risinājumus?
Internetā bieži var redzēt paštaisītus risinājumus zāles pļaušanai - troses, ķēdes, ripas ar cietsakausējuma zobiem u.t.t. Lai gan var likties, ka šāds risinājums ir pārāks par parasto auklu, tas slēpj bīstamību.
Nekad neizmantojiet paštaisītus vai apšaubāmas kvalitātes risinājumus trimmera auklas vietā. Tas var apdraudēt jūsu dzīvību.
Izmantojot šādus risinājumus, cilvēki neapzinās risku. Jā, jūs varat izmantot šādu risinājumu, iespējams, ļoti ilgi, bet pietiek ar vienu neveiksmīgi atlidojošu nolūzušu troses gabalu kājā (vai sejā), lai šī izvēle tiktu nožēlota. Ķēžu posmi mēdz atdalīties un aizlidot nezināmā virzienā. Ripām ar cietsakausējuma zobiem šie zobi var atlūzt, atliek tikai cerēt, ka tie netrāpīs jums.
Atcerieties, ka krūmgrieža motora apgriezienu skaits ir ap 9000 apgr/min, bet koka ripzāģiem, kam paredzētas cietsakausējuma zobu ripas - ap 3800 apgr/min.